Kar pogosto slišim, da golf in ekologija ne gresta skupaj. Verjetno res ne, če so to "pocukrana" golf igrišča brez duše, ki se jih vsak dan namaka in se uporablja ogromne količine pesticidov in herbicidov za vzdrževanje zelene trave, brez karšnegakoli plevela ali divjih rožic. Vendar, ne pozabite, golf so si izmislili škotski pastirji. Bilo jim je dolgčas in so nažigali, sem že pozabila, kakšno žogico so uporabljali, s palicami po pašnikih. Golf sem začela igrati pred petnajstimi leti, ko je bil pri nas še kar precejšnja eksotika. Potem so ga pričeli igrati vsi novopečeni "bogataši", ki so sedaj večinoma izginili z igrišč. Nekateri niso več bogataši, ker je kriza naredila svoje, drugi so postali še bolj bogati in igrajo v tujini. Tako je ponovno na igriščih večinoma pravih golfistov, ki uživajo v igri in nekateri še bolj v lepotah narave. Arboretum je bil danes prekrasen in nudil je obilo vitamina D, saj je novembrsko sonce prav prijetno sijalo.
Golf je kriv za mojo povezavo z naravo
Na golf igriščih sem pravzaprav začela bolj podrobno opazovati lepote narave. Toliko živali (mislim divjih, ne človeških) in rastlin sem videla šele na golf igriščih. Prej sem živela v Ljubljani, v Dravljah, kjer smo sicer imeli vrt, ampak moram priznati, da mi ni bil ravno preveč zanimiv in z njim so se ukvarjali starši. Jaz sem le vsake toliko časa prinesla kakšno novo zelišče in zadnja leta vsako leto posejala blitvo in rukolo. Razen ptic (pa še to v zadnjem času predvsem ogromno vran), čebel in redkih metuljev, je bilo bolj malo pravih živali.
Ena igra golfa traja 4-5 ur in ker sem radovedna, vedno odkrijem različne zanimive rastline in živali. Danes so nas prišle opazovati tri srne, detel je divje nabijal v bor in se mastil s črvi, na čistini so rasle prekrasne marjetice. Na prvi zelenici se je izgubil ubogi deževnik in ker so zelenice trde, se ni mogel prebiti skozi in sem šla v reševalno akcijo, saj so ti zemeljski plugi zelo pomembni za izdelovanje humusa. Toliko pogumna še nisem, da bi ga prijela z golo roko, zato sem vzela odpadel list in ga preselila v mehko travo ob zelenici. Upam, da je reševalna akcija uspela in se je vrnil v svoj podzemni svet, če ne, se je pa kakšen ptič posladkal z njim.
Tudi nekaj semen rastlin sem že prinesla z golf igrišč. Ravno letos sem v moj gozdni del vrta posejala seme gozdnega slezenovca, ki zgleda takole:

Všeč so mi bili cvetki, ko sem se sprehodila mimo njega in ker se mi je zdelo, da sem to rastlino že videla v knjigi zdravilnih zelišč, sem doma pogledala, katera rastlina to je. Ugotovila sem, da je gozdni slezenovec in se odločila, da naslednjič, ko bom šla v na golf igrišče Arboretum pogledam, kako je kaj s semeni in res sem jih odkrila in seveda so šli v mojo golf torbo in doma v zemljo. Drugo leto pa sporočim, če je uspelo in bo na mojem vrtu zrasla tudi ta nežna lila rožica, ki ima seveda tudi zdravilne lastnosti. Uporablja se ga za lajšanje kašlja in bronhialnih obolenj, pomirja vnetja v prebavnem traktu, pomaga pri zaprtju (na žalost ne tudi naših lumpastih politikov in gospodarstvenikov) in vnetju debelega črevesa. Zunanje pa blaži razdraženo kožo, grgranje pa koristi tudi pri težavah v ustni votlini. Kaj vse človek ne odkrije na golfu?
Ni komentarjev:
Objavite komentar